Jurnalul.ro Sport EURO 2008 /Elveţia, pe dinafară

EURO 2008 /Elveţia, pe dinafară

de Mihai Igirosanu    |    12 Iun 2008   •   00:00

ELVEŢIA – TURCIA 1-2
Elveţia este prima echipă care părăseşte Euro 2008. Formaţia antrenată de Kobi Kuhn a pierdut aseară, la Basel, scor 1-2, meciul cu Turcia, şi a ieşit definitiv din ecuaţia calificării în "sferturi", în condiţiile în care naţionala Ţării Semilunei şi Cehia, fiecare cu cîte trei puncte, se vor afla faţă în faţă în ultima lor reprezentaţie din Grupa A.

Ultima şansă a gazdelor competiţiei de a merge mai departe s-a irosit în prelungirile partidei cu Turcia, Arda Turan îngropînd speranţele elveţienilor în minutul 90+2, cînd a marcat golul de 2-1.

FILM.
Desfăşurat pe o ploaie care a căzut necontenit, meciul a fost dramatic, numărul mare de ocazii menţinînd în permanenţă suspansul. Elveţienii au deschis scorul prin golul unui turc naturalizat, Hakan Yacin, acesta fiind servit excelent de un alt jucător din naţionala Ţării Cantoanelor, care îşi are originile pe malul Bosforului, Eren Derdyiok. Un alt turc, de această dată însă din reprezentativa Semilunei, Semih Senturk, a restabilit egalitatea şi şi-a îndemnat colegii şi antrenorul să despacheteze bagajele care stăteau aşezate la una dintre uşile de ieşire ale lui Euro 2008. Într-un final incandescent, Turcia a izbutit şi golul victoriei, iar împotriva Cehiei va juca cu cărţile calificării pe masă. În acest timp, elveţienilor nu le rămînă decît să plîngă.