Jurnalul.ro Sport Euro 2008 / Spania a lovit în prelungiri

Euro 2008 / Spania a lovit în prelungiri

15 Iun 2008   •   00:00

Ibericii au învins în extremis Suedia, cu 2-1, şi şi-au asigurat prezenţa în sferturile de finală ale Campionatului European.

Ibericii au învins în extremis Suedia, cu 2-1, şi şi-au asigurat prezenţa în sferturile de finală ale Campionatului European. Elevii lui Luis Aragones au deschis scorul prin vedeta Fernando Torres, suedezii replicînd prin "omologul" Ibrahimovici. În minutul 45 spaniolii trebuiau să primescă un penalty, dar centralul Pieter Vink a trecut cu vederea un fault în careu asupra lui David Silva. În partea secundă, ibericii şi-au continuat jocul de posesie, dar ocaziile importante au apărut doar spre final. Jucătorii lui Aragones au dat lovitura decisivă în al doilea minut de prelungiri, după o acţiune personală a atacantului David Villa.