Jurnalul.ro Sport Fotbal in Europa - In coasta Barcelonei

Fotbal in Europa - In coasta Barcelonei

de Marius Mihalcea    |    23 Apr 2007   •   00:00

Real Madrid a caştigat cu 2-1, sambătă seară, pe "Santiago Bernabeu", derby-ul cu Valencia, din cadrul etapei a 31-a a Primerei Division, şi a reintrat in cursa pentru titlu. Victoria i-a propulsat pe "galactici" pe poziţia a doua a clasamentului, iar Fabio Capello şi-a mai domolit numeroşii contestatari.

"Albii" au inceput perfect jocul, insă după golul inscris repede de Van Nistelrooy ('18 - foto stanga), voleu năprasnic, la care Canizares n-a avut nici o şansă, Don Fabio a comandat retragerea. Valencia a preluat controlul, a impins jocul spre poarta lui Casillas, dar insistenţa "liliecilor" a dat roade abia in repriza secundă, cand Morientes a restabilit egalitatea ('51). Capello a forţat cu Beckham, pe care l-a introdus in locul lui Higuain. Mutare inspirată, căci din centrarea englezului Sergio Ramos a marcat cu capul şi i-a readus pe madrileni in avantaj ('72). Pană la final s-a jucat pe contre, insă scorul nu s-a mai modificat. "Chiar dacă a semnat cu Los Angeles Galaxy, nu se pune problema ca David Beckham să plece de la Real mai devreme de finalul sezonului", a spus Capello după meci.

Romani - Goluri prin Ungaria

Cu mici excepţii, jucătorii romani care au evoluat in acest week-end in campionatele din Europa n-au spart gura targului. In 1.Bundesliga, Sergiu Radu şi Vlad Munteanu, altădată decisivi, au avut o prestaţie extrem de ştearsă, astfel că Energie Cottbus nu a avut nici o şansă pe terenul liderului Schalke. In Hexagon, atacantul lui FC Nantes, Claudiu Keşeru, total pe dinafară in primele 45 de minute ale partidei cu PSG, a sfarşit prin a fi inlocuit la pauză. Tot in prima ligă franceză, Florin Bratu a prins ultimele 19 minute ale disputei Nancy - Valenciennes, insă nu a apărut nici măcar o dată periculos in faţa porţii gazdelor, care s-au impus la limită. In Turcia, cu Giani Kiriţă integralist, Gaziantep s-a inclinat pe teren propriu, 0-2, in faţa lui Fenerbahce. In campionatul Ungariei, Marius Radu şi Laurenţiu Rus au marcat fiecare cate un gol contribuind la victoria echipei lor, Sopron, cu scorul de 3-1, in faţa lui Pecs. In Serie B, Piacenza, cu Bogan Pătraşcu pe teren tot meciul, a invins acasă pe Crotone, scor 2-1, iar in liga secundă a Elveţiei, AC Bellinzona, cu Cristian Ianu integralist şi Adrian Piţ in teren pană in minutul 80, s-a impus pe teren propriu, cu 4-0, in faţa formaţiei La Chaux- de-Fonds.

ANGLIA, ET. 35 / "Diavolii roşii", doar egal acasă

• Rezultate: Bolton Wanderers - Reading 1-3 (Shorey '64 - autogol / Doyle '84 - penalty, '89, Hunt '90+2), Charlton Athletic - Sheffield United 1-1 (El Karkouri '59 / Stead '69), Fulham - Blackburn Rovers 1-1 (Montella '10 / McCarthy '61), FC Liverpool - Wigan 2-0 (Kuyt '30, '68), Watford- Manchester City 1-1 (Priskin '75 / Vassell '53), West Ham United - Everton 1-0 (Zamora '13), Tottenham Hotspur - Arsenal Londra 2-2 (R. Keane '30, Jenas '90+5 / K. Toure '64, Adebayor '78), Manchester United - Middlesbrough 1-1 (Richardson '3 / Viduka '45). Partidele Newcastle United - Chelsea Londra şi Aston Villa - Portsmouth s-au disputat ieri, după inchiderea ediţiei.
  • Clasament: 1. Manchester United 82p (34j), 2. Chelsea 78p (33j), 3. Liverpool 67p (35j).

GERMANIA, ET. 30 / Bayern, tot mai departe de Ligă

• Rezultate: Bayer Leverkusen - FC Nurnberg 2-0 (Schnaider '20, '59), Eintracht Frankfurt - VfL Bochum 0-3 (Gekas '32, Epalle '58, '69) *La gazde, Albert Streit nu a fost convocat, fiind accidentat; Hertha Berlin - Borussia Dortmund 0-1 (Brzenska '49), Schalke 04 Gelsenkirchen - Energie Cottbus 2-0 (Rost '60 - autogol, Bordon '64) *La oaspeţi, Vlad Munteanu a fost integralist şi a primit un cartonaş galben in minutul 82,in timp ce Sergiu Radu a fost inlocuit in minutul 69 cu Erwin Skela; VfB Stuttgart - Bayern Munchen 2-0 (Cacau '23, '25), VfL Wolfsburg - Arminia Bielefeld 2-3 (Marcelinho '16, Boakye '53 / Westermann '8, Eigler '71, Wichniarek '86), Werder Bremen - Alemannia Aachen 3-1 (Jensen '50, Rosenberg '55, Diego '90+3 / Pinto '2) *La oaspeţi, Laurenţiu Reghecampf nu a evoluat, fiind suspendat; Meciurile Hamburger SV - FSV Mainz şi Hannover 96 - Borussia Monchengladbach s-au disputat ieri, după inchiderea ediţiei.
  • Clasament: 1. Schalke 62p (30j), 2. Bremen 60p (30j), 3. Stuttgart 58p (30j) ... 8. Cottbus 38p (30j) ... 14. Frankfurt 34p (30j) ... 16. Aachen 33p (30j), 17. Mainz 30p (29j).

FRANŢA, Et. 33 / Nantes este ca şi retrogradată

• Rezultate: Paris SG - FC Nantes 4-0 (Pauleta '16, '64, Rothen '43, Luyindula '65); RC Lens - Le Mans 2-0 (Carriere '56, Se. Keita '89), Olympique Marseille - Troyes 2-1 (D. Cisse '55, Mbami '86 / Jaziri '80), Rennes - Toulouse 3-2 (Briand '62 - penalty, Marveaux '75, Cheyrou '87 / Emana '30, Briand '76 - autogol), AS Monaco - OSC Lille 3-1 (Meriem '42, Monsoreau '68, Menez '77 / K. Keita '85), Nancy - Valenciennes 1-0 (B. Gavanon '40 - penalty); Sochaux - Lorient 1-1 (Grax '73 / Gignac '57), Sedan - OGC Nice 1-1 (Echouafni '90 - autogol / Kone '88 - penalty). Meciurile AJ Auxerre - Olympique Lyon şi AS Saint Etienne - Girondins Bordeaux au avut loc ieri, după inchiderea ediţiei.
  • Clasament: 1. Lyon 70p (32j), 2. Lens 53p (33j), 3. Toulouse 52p (33j) ... 13. Auxerre 43p (32j) ... 16. Valenciennes 38p (33j) ... 20. Nantes 30p (33j).