Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Cupa României - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și U Craiova 1948, primele calificate în sferturi

06 Dec 2022   •   23:15

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și U Craiova 1948 sunt primele două echipe calificate în faza sferturilor de finală ale Cupei României la fotbal masculin, după disputarea ultimelor meciuri din Grupa A.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – FC Voluntari 4-0 (Bălașa 14, Varga 17, 62, Safranko 84)

Covăsnenii au obținut calificarea făsă emoții, încheind meciurile din grupă cu cea de a treia victorie, din trei meciuri, cu maximul de puncte, 9. FC Voluntari a rămas cu doar 2 victorii, ocupând în final locul 3 în grupă, în condițiile în care doar primele două clasate au asigurat accesul în faza eliminatorie.

ACS Petrolul 52 Ploiești – U Craiova 1948 0-1 (Iancu 81)

Prahovenii mai aveau șanse de calificare, în cazul unei victorii la scor, dar cu toate acestea nu au reușit să valorifice avantajul terenului propriu. Gabi Iancu a marcat golul victorie cu un șut deviat, din dreptul punctului cu var, acesta întrerupând o perioadă de 13 meciuri fără reușite.

Unirea Slobozia – Dinamo* 3-3 (C. Toma 39-pen., C. Rus 50, Al. Popa 68-autogol / Ghezali 17, Amzăr 24, Roșu 30)
* Bena 37, A. Pop 75, Amzăr 90+1 au fost eliminați

Meci spectaculos, cu 6 goluri, ambele echipe având șansa de a se califica, însă pentru asta aveau nevoie de victorie. Dinamo a terminat meciul în 8 oameni, cu 3 eliminați, remizând după ce au condus cu 3-0, scor la care ar fi fost calificată.