Jurnalul.ro Sport Fotbal international Barcelona câștigă Trofeul Joan Gamper în primul amical al sezonului pe Camp Nou

Barcelona câștigă Trofeul Joan Gamper în primul amical al sezonului pe Camp Nou

08 Aug 2022   •   11:00

FC Barcelona a câștigat duminică seara Trofeul Joan Gamper, acordat cu ocazia meciului amical jucat de catalani, pe Camp Nou, în compania mexicanilor de la Pumas UNAM. Barcelona s-a impus categoric cu 6-0. Lewandowski a marcat un gol și a dat două pase decisive.

Catalanii au jucat primul meci al presezonului în fața propriilor suporteri, ocazie cu care a debutat pe Camp Nou și noul star al culers-ilor, polonezul Robert Lewandowski. Acesta a marcat primul gol al partidei, în minutul 3, după care l-a servit pe Pedri, în două rânduri, pentru golurile acestuia de 2-0 și 4-0, din minutele 5 și 19.

Reușita de 3-0 i-a aparținut lui Dembele, din pasa lui Raphinha.

La pauză, Xavi a făcut 7 modificări, Aubameyang, în minutul 84, și Frenkie de Jong (min. 84) au marcat pe 5-0 și 6-0, oaspeții nereușind să marcheze golul de onoare, cu toate că au avut câteva șanse.

Pentru mexicani a evoluat și fostul jucător al catalanilor, Dani Alves, invitat la final să ridice trofeul Joan Gamper, alături de Sergio Busquets.