Jurnalul.ro Sport Fotbal international Elveția învinge Portugalia și Spania se impune în fața Cehiei în Liga Națiunilor

13 Iun 2022   •   09:40
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Etapa a 4-a a meciurilor din Liga Națiunilor a debutat duminică cu 9 partide, dintre care două jucate în prima grupă valorică, avându-le față în față pe Elveția cu Potugalia și pe Spania cu Cehia.

Spania s-a impus fără emoții în fața Cehiei, scor 2-0, cu câte un gol marcat în fiecare repriză, de Soler (24) și Sarabia (75), la doar două minute după ce l-a înlocuit pe Asensio. Spania ocupă primul loc în Grupa A2, cu 8 puncte, după 2 remize și două victorii.

Ibericii au profitat și de înfrângerea Portugaliei, învinsă în deplasare de Elveția, la capătul unui meci disputat, decis de unica reușită, din primul minut de joc, a lui Seferovic. Portughezii, care nu au beneficiat de aportul lui Ronaldo, neselecționat pentru acest meci, au avut un gol anulat, în minutul 18, pentru offside.

Portugalia e pe locul 2, după Spania, cu 7 puncte, urmată de Cehia cu 4 puncte și Elveția cu 3.
În Liga B s-au jucat meciurile dintre Norvegia și Suedia, scor 3-2, Haaland reușind o dublă, în prima repriză, și între Slovenia și Serbia, încheiat 2-2, după ce sârbii au condus 0-2 la pauză.

Clasamentul Grupei B4 este condus de Norvegia, cu 10 puncte, urmată de Serbia cu 7, Suedia cu 3 și Slovenia cu 2.