Jurnalul.ro Sport Fotbal international Euro 2012 trece în sferturi fără gazdele competiţiei. Ucraina a fost învinsă cu 1-0 de Anglia, iar Suedia, deja eliminată, a bătut Franţa cu 2-0

19 Iun 2012   •   20:50

Anglia a spulberat sperantele Ucrainei la o calificare istorica in sferturi si s-a impus cu 1-0 (gol Rooney, minutul 48), insa justetea succesului poate fi pusa la indoiala de o decizie de arbitraj mai mult decat scandaloasa, nici asistentul, nici arbitrul auxiliar nevazand cum lobul unui fotbalist ucrainean a fost scos de John Terry dincolo, cu cel putin 20 de centimetri de linia portii.

In celalalt meci al grupei, Suedia a trecut de Franta, deja calificata, cu 2-0, parasind competitia cu fruntea sus, spre deosebire de Olanda si Irlanda, care au avut zero in dreptul punctelor obtinute.

Ibrahimovic (54) si Larsson (90) au marcat golurile unei victorii recompensate cu un milion de euro, prima oferita de federatia suedeza, care a incercat sa ii motiveze pe fotbalistii scandinavi in tentativa de a evita plecarea acasa fara puncte.

In urma acestor rezultate au fost stabilite ultimele doua sferturi de finala, Italia - Anglia si Spania - Franta, meciuri care se vor disputa sambata, respectiv duminica. Miercuri este zi de pauza, joi se va juca Germania - Grecia, iar vineri Cehia - Portugalia.