Jurnalul.ro Sport Fotbal international FC Barcelona a câştigat Cupa Spaniei, pentru a 27-a oară, după ce a luat şi campionatul! Urmează Liga Campionilor?

31 Mai 2015   •   16:33
Sursa foto: VICTOR SALGADO-FCB / fcbarcelona.com

FC Barcelona, campioana actualei ediţii din Primera Division, şi-a trecut în palmares şi Cupa Spaniei, graţie victoriei cu scorul de 3-1 înregistrată în faţa formaţiei Athletic Bilbao, în finala disputată sâmbătă seara pe stadionul Nou Camp din Barcelona.

Starul argentinian Lionel Messi a înscris două dintre golurile catalanilor, în minutele 20 şi 74, cealaltă reuşită a Barcei aparţinându-i brazilianului Neymar (min.36). Golul de onoare a bascilor a fost marcat de Inaki Williams, în minutul 80.

FC Barcelona are ocazia să cucerească în acest sezon şi cel mai preţios trofeu din fotbalul european, Liga Campionilor, urmând să întâlnească echipa italiană Juventus Torino, în finala programată pe 6 iunie, la Berlin.

Sursa: Agerpres