Jurnalul.ro Sport Fotbal international Juventus a învins Fiorentina și a preluat conducerea în Seria A

Juventus a învins Fiorentina și a preluat conducerea în Seria A

10 Feb 2018   •   12:00

Echipa Juventus Torino a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, formaţia Fiorentina, într-o partidă din cadrul etapei a 24-a a campionatului de fotbal al Italiei, disputată vineri seara în devans.

Cu această ocazie, portarul lui Juve, Gianluigi Buffon (40 ani) a disputat cel de-al 500-lea său meci de campionat în tricoul lui Juventus (în Serie A şi Serie B)

Elevii antrenorului Massimiliano Allegri au deschis scorul în repriza secundă, prin Federico Bernardeschi, fostul jucător al Fiorentinei (min.56), rezultatul final fiind stabilit de argentinianul Gonzalo Higuain, în minutul 86.

În prima repriză, arbitrul a acordat un penalty în favoarea Fiorentinei, pentru un henţ în careu comis de Giorgio Chiellini, însă "cavalerul fluierului" a revenit asupra deciziei după consultarea sistemului de arbitraj video (VAR), în ciuda protestelor gazdelor.

Graţie acestui succes, Juventus a urcat pe prima poziţie a clasamentului, având un avans de două puncte faţă de SSC Napoli, care va putea reveni însă în fotoliul de lider dacă va reuşi să câştige partida de pe teren propriu cu Lazio Roma, adversara FCSB în şaisprezecimile de finală ale Europa League.

Tot sâmbătă mai sunt programate partidele SPAL Ferrara - AC Milan şi Crotone - Atalanta, în timp ce duminică se vor disputa meciurile Sassuolo - Cagliari, Torino FC - Udinese, Chievo Verona - Genoa, Sampdoria - Hellas Verona, Inter Milano - Bologna şi AS Roma - Benevento.