Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor: Inter şi Tottenham, surclasate. Chivu, eliminat iar - video

Liga Campionilor: Inter şi Tottenham, surclasate. Chivu, eliminat iar - video

05 Apr 2011   •   13:17
Sursa foto: /Reuters

Meciurile de marţi seară din manşa tur a sferturilor Ligii Campionilor au dezvăluit practic primele două echipe calificate în semifinalele acestei ediţii. Real Madrid şi Schalke s-au impus categoric în meciurile cu Tottenham, respectiv Inter, şi au în mare măsură asigurată prezenţa în careul de aşi al competiţiei.

Cea mai mare surpriză a oferit-o echipa lui Ciprian Deac, Schalke, care este aproape de a elimina deţinătoarea trofeului, Inter Milano. Nemţii au fost conduşi cu 1-0, după reuşita de senzaţie a lui Stankovic din chiar primul minut, şi apoi cu 2-1, dar au egalat până la pauză şi s-au dezlănţuit în partea secundă, câştigând cu 5-2. Titular la Inter, Chivu a rezistat pe teren doar până în minutul 62, când a primit al doilea galben, internaţionalul român fiind la a doua eliminare consecutivă, după cea din campionat de la derby-ul cu AC Milan.

Scoasă din lupta pentru titlu în Spania, Real Madrid continuă cursa pentru al zecelea trofeu al Ligii Campionilor după 4-0 cu Tottenham. Galacticii au deschis scorul rapid şi apoi şi-au măcinat încet adversarul, profitând şi de faptul că londonezii au jucat 75 de minute în inferioritate numerică.

Real Madrid - Tottenham 4-0 (rezumat video)
Au marcat: Adebayor 5, 57, Di Maria 72, Ronaldo 87
Eliminat: Crouch 15

Real Madrid: Casillas - Ramos, Pepe, Carvalho, Marcelo - Di Maria (77 Kaka), Khedira (61 L. Diarra), Ozil, Xabi Alonso, Cristiano Ronaldo - Adebayor (75 Higuain). Antrenor: Jose Mourinho
Tottenham: Gomes - Corluka (80 Bassong), Dawson, Gallas, Assou-Ekotto - Sandro, Modric - Lennon, Van der Vaart (46 Defoe), Bale - Crouch. Antrenor: Harry Redknapp
Arbitru: Felix Brych (Germania)

Inter Milano - Schalke 2-5 (rezumat video)
Au marcat: Stankovic 1, MIlito 34 /  Matip 17, Edu 40, 75, Raul 53, Ranocchia 57-ag
Eliminat: Chivu 62

Inter Milano: Julio Cesar - Maicon, Ranocchia, Chivu, Zanetti - Cambiasso, Thiago Motta (76 Nagatomo), Stankovic (24 Kharja) (63 Cordoba) - Sneijder - D. Milito, Eto'o. Antrenor: Leonardo

Schalke: Neuer - Uchida, Matip, Howedes, Sarpei - Farfan, Papadopoulos, Jurado (83 Draxler), Baumjohann (76 Schmitz) - Raul (87 Karimi), Edu. Antrenor: Ralf Rangnick
Arbitru: Martin Atkinson (Anglia)