Jurnalul.ro Sport Fotbal international Seară NEBUNĂ în Liga Campionilor. Sevilla revine de la 0-3 in partida cu Liverpool. Alte scoruri neașteptate

22 Noi 2017   •   08:51

Real Madrid, deţinătoarea trofeului, a surclasat-o pe APOEL Nicosia cu 6-0, marţi seara, în Cipru, în penultima etapă a grupelor Ligii Campionilor la fotbal, în timp ce RB Leipzig a întrecut-o pe AS Monaco, semifinalistă în sezonul trecut, cu 4-1, chiar în Principat.

Real s-a impus în Insula Afroditei prin dublele reuşite de Karim Benzema şi Cristiano Ronaldo, la care s-au adăugat golurile lui Luka Modric şi Nacho Fernandez.

Pentru madrileni a fost cel mai clar succes al lor în deplasare în Champions League.

Tottenham şi-a asigurat câştigarea grupei, prin victoria cu 2-1 la Dortmund, în faţa Borussiei, care a condus la pauză cu 1-0. Gabonezul Aubameyang a deschis scorul, dar londonezii au revenit după pauză prin Harry Kane şi sud-coreeanul Son.

Napoli a învins-o pe Şahtior Doneţk la scor de forfait, 3-0, şi păstrează o şansă de calificare în optimi, dar are nevoie de victorie la Rotterdam, cu Feyenoord, iar Manchester City să câştige în Ucraina. Vlad Chiricheş a fost integralist la napolitani, primind un cartonaşe galben (77). Insigne, Zielinski şi Mertens au marcat golurile gazdelor.

Manchester City îşi continuă parcursul perfect, obţinând o victorie la limită, 1-0 cu Feyenoord, printr-un gol marcat de Sterling pe finalul partidei (88).

Debutanta RB Leipzig a obţinut o victorie foarte importantă cu AS Monaco, 4-1, în Principat, şi rămâne în cărţi pentru calificarea în optimi. Echipa germană trebuie să obţină în ultima rundă un rezultat mai bun ca Porto pentru a merge mai departe.

Un meci spectaculos a avut loc la Sevilla, unde echipa gazdă a obţinut in extremis un punct cu Liverpool, 3-3, după ce ''cormoranii'' au condus cu 3-0 la pauză. Brazilianul Roberto Firmino (2, 30) şi senegalezul Sadio Mane (22) au marcat pentru echipa lui Klopp, dar Sevilla a revenit senzaţional după pauză, prin ''dubla'' francezului Wissam Ben Yedder (51, 60 - penalty), pentru ca Guido Pizarro (90+2) să înscrie golul egalării. Sevilla a ajuns la 26 de partide consecutive fără înfrângere acasă.

Liverpool, Sevilla şi Spartak Moscova păstrează şanse la calificare, totul urmând să se decidă în ultima etapă.

Rezultate:
Grupa E:
Spartak Moscova - NK Maribor 1-1
Au marcat: Ze Luis 82, respectiv Jasmin Mesanovic 90+2.

Sevilla - Liverpool 3-3
Au marcat: Wissam Ben Yedder 51, 60 - penalty, Guido Pizarro 90+2, respectiv Roberto Firmino 2, 30, Sadio Mane 22.

SSC Napoli - Şahtior Doneţk 3-0
Au marcat: Lorenzo Insigne 56, Piotr Zielinski 81, Dries Mertens 83.

Beşiktaş Istanbul - FC Porto 1-1
Au marcat: Anderson Talisca 41, respectiv Felipe 29.

AS Monaco - RB Leipzig 1-4
Au marcat: Radamel Falcao 43, respectiv Jemerson (autogol) 6, Timo Werner 9, 34 - penalty, Naby Keita 45.

APOEL Nicosia - Real Madrid 0-6
Au marcat: Luka Modric 23, Karim Benzema 39, 45, Nacho Fernandez 41, Cristiano Ronaldo 49, 54.

Borussia Dortmund - Tottenham Hotspur 1-2
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 31, respectiv Harry Kane 49, Heung-Min Son 76.

Clasament
1 Tottenham Hotspur 5 4 1 0 12-4 13
2 Real Madrid 5 3 1 1 14-5 10
3 Borussia Dortmund 5 0 2 3 5-10 2
4 APOEL Nicosia 5 0 2 3 2-14 2

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.