Jurnalul.ro Sport Fotbal international Surpriză la Munchen. Klopp o duce pe Liverpool în sferturile Ligii Campionilor

Surpriză la Munchen. Klopp o duce pe Liverpool în sferturile Ligii Campionilor

13 Mar 2019   •   23:56

Liverpool a învins în deplasare pe Bayern Munchen cu scorul 3-1 și se califică în sferturile Ligii Campionilor.  În prima manşă, scorul fusese egal, 0-0.

Liverpool, după 0-0 pe Anfield Road, a reuşit să deschidă scorul în Bavaria, prin senegalezul Sadio Mane (26), în urma unei erori a portarului Manuel Neuer, aflat la meciul 100 în Champions League. Bayern a egalat în urma autogolului înscris de camerunezul Joel Matip (39). ''Cormorani'' au mai marcat de două ori după pauză, prin fundaşul olandez Virgil van Dijk (69) şi prin acelaşi Mane (84).

Liverpool, care a jucat finala ediţiei trecut a competiţiei, sunt a patra echipă Premier League care ajunge în sferturile de finală ale Champions League, după Manchester United, Tottenham Hotspur şi Manchester City.

Pe Allianz Arena, în faţa a 70.000 de spectatori, au evoluat echipele:
Bayern Munchen: Neuer (căpitan) - Rafinha, Suele, Hummels, Alaba - Gnabry, Javi Martinez (Goretzka, 72), James Rodriguez (Renato Sanches, 78), Thiago Alcantara, Ribéry (K. Coman, 61) - Lewandowski. Antrenor: Niko Kovac.
Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson - Wijnaldum, Henderson (căpitan; Fabinho, 13), Milner (Lallana, 87) - Salah, Roberto Firmino (Origi, 83), Mane. Antrenor: Jurgen Klopp.

Arbitru: Daniele Orsato (Italia).
Cartonaşe galbene: Thiago Alcantara (65), Sanches (83), Fabinho (43), Matip (63), Robertson (90+2).