Jurnalul.ro Sport Germania - Romănia 3 - 1 - Punct invincibilităţii

Germania - Romănia 3 - 1 - Punct invincibilităţii

de Marius Mihalcea    |    13 Sep 2007   •   00:00
Germania  -  Romănia 3  -  1 - Punct invincibilităţii

După o serie de 14 partide fără infrăngere, "tricolorii" au pierdut aseară, la Köln, meciul amical pe care l-au disputat in compania celei mai in formă echipe din Europa.

Au marcat: Odonkor (’66), B. Schneider (’43), Podolski (’83) /

D. Goian (’4)

Stadion: "RheinEnergie"

Spectatori: 50.000

Arbitri: Nicola Rizzoli 7 - Andrea Stefani 7, Renato Faverani 7 (toţi din Italia)

Romănia nu a rezistat in faţa puternicei echipe a Germaniei decăt o repriză, golul lui Goian din debutul partidei dovedindu-se in cele din urmă inutil.

DESCĂTUŞAŢI. După ce Schneider a restabilit egalitatea, in partea secundă Odonkor şi Podolski au repus lucrurile pe făgaşul normal, panzerele lui Joachim Low răzbunănd astfel umilinţa din Giuleşti, din urmă cu trei ani, cănd "tricolorii" s-au impus cu 5-1. Diferenţa de scor ar fi putut fi şi mai mare, jucătorii nemţi intrecăndu-se in ratări. Campion a fost, de departe, atacantul lui FC Köln şi favoritul spectatorilor, Patrick Helmes, care a irosit trei ocazii imense, una dintre ele singur cu poarta goală, după o minge respinsă in faţă de Dani Coman. In minutul 27, la scorul de

1-0 pentru Romănia, Marica a scăpat singur, singurel cu Hildebrand, insă a fost blocat de portarul advers. Revenit pe terenul din Köln, acolo unde a activat căţiva ani, după vreme indelungată, Dorinel Munteanu nu a mai avut o prestaţie la fel de bună ca in jocurile cu Turcia şi Belarus.

ECHIPELE:

Germania: Hildebrand 6 - Hilbert 6 (’46 Castro 6), M. Friedrich 6, Metzelder 6 (’46 A. Friedrich 6), Jansen 6 (’46 Rolfes 6) - B. Schneider 7 (’59 Odonkor 7), Trochowski 6, Schweinsteiger 7, Hitzperger 6 - Helmes 6, Podolski 7. Antrenor: Joachim Low

Romănia: D. Coman 6 - P. Marin 5, D. Goian 6 (’72 M. Constantin 5), Tamaş 5, Raţ 5 (’75 R. Ştefan 5) - Codrea 5 (’63 D. Munteanu 5), Chivu 6 (’23 Ov. Petre 6) - Nicoliţă 6, N. Dică 5 (’87 Ad. Cristea), Mutu 6 - Marica 6 (’73 G. Bucur 5). Antrenor: Victor Piţurcă

Chivu a ieşit accidentat

Căpitanul reprezentativei noastre, Cristian Chivu, a părăsit terenul in minutul 23 al intălnirii din cauza unei accidentări suferite la umărul stăng, in urma unui duel cu un adversar. In locul lui Chivu selecţionerul Victor Piţurcă l-a introdus pe Ovidiu Petre, banderola de căpitan fiind preluată de Adrian Mutu. Pentru că accidentarea lui Chivu s-a dovedit mai serioasă decăt a părut la prima vedere, staff-ul medical al "tricolorilor" a luat decizia de a-i imobiliza umărul fundaşului lui Inter Milano intr-un dispozitiv special, in ajutorul echipei lui Pompiliu Popescu sărind şi căţiva doctori nemţi.

Inţelegător

Selecţionerul reprezentativei noastre, Victor Piţurcă, consideră că Romănia ar fi putut obţine mai mult din meciul de la Köln. "Nu sunt supărat pentru această infrăngere. Am avut la un moment dat jocul in mănă, am condus cu 1-0, dar, din păcate, concentrarea nu a durat decăt pănă prin minutul 35. Golul egalizator a venit dintr-o fază care nu anunţa nimic, iar celelalte două reuşite ale nemţilor au apărut in urma unor greşeli mari ale noastre. Poate că e binevenit acest duş rece, chiar dacă eu mi-aş fi dorit să rămănem neinvinşi. Ne aşteaptă insă partide importante, acum am văzut unde suntem şi sper să tragem invăţămintele de rigoare din acest eşec şi să ne atingem obiectivul", a spus Piţurcă. Următorul meci al Romăniei din preliminariile CE 2008, din Austria şi Elveţia, este cel cu Olanda, de la Constanţa, la 13 octombrie.