Jurnalul.ro Sport Handbal: Calificări pe bandă

Handbal: Calificări pe bandă

de Jurnalul National    |    18 Feb 2008   •   00:00
Sursa foto: Mircea Rosca/

Echipa feminină Rulmentul Braşov a învins cu 25-20 pe Debrecen (Ungaria), reuşind să se califice în sferturile de finală ale Cupei Cupelor.

Echipa feminină Rulmentul Braşov a învins cu 25-20 pe Debrecen (Ungaria), reuşind să se califice în sferturile de finală ale Cupei Cupelor. În tur scorul fusese egal, 30-30. Partida de la Braşov a fost precedată de o serie de incidente între suporterii celor două formaţii, care au început în afara sălii şi au continuat în tribune, spiritele fiind potolite doar de intervenţia forţelor de ordine. Tot la feminin, dar în Challenge Cup, vom avea două echipe în sferturi, Dunărea Brăila şi Tomis Constanţa. Dunărea a terminat la egalitate, 27-27, meciul de acasă cu Zora Olomouc, după ce în­vinsese în Cehia cu 27-26, iar Tomis a pierdut în deplasare, scor 29-32, jocul cu ABU Baku, dar s-a calificat graţie succesului din tur, 32-22. În competiţia similară masculină, UCM Reşiţa, deţinătoarea trofeului, a cedat în faţa croaţilor de la Mosla­vina Kutina, pe terenul acestora, scor, 34-36, dar şi-a asigurat calificarea prin victoria cu 40-26 obţinută în prima manşă, iar Poli Timişoara a trecut de Fram Reykjavik (Islanda), cu 26-24 şi 24-25, ambele me­ciuri disputându-se pe Bega. Steaua şi-a luat adio de la Cupa Cupelor, pierzând cu 26-34 jocul de acasă cu Veszprem, după ce ungurii câştiga­seră şi în tur, 31-23.