Campioana Romaniei, HCM Constanta, a debutat cu o victorie in grupa E a Ligii Campionilor, invingand cu 34-31 (14-16), la Ostrava, pe cehii de la Banik Karvina. Urmatorul meci va avea loc sambata, 7 octombrie, acasa, cu echipa daneza GOG Gudme.
Start perfect in grupe
Campioana Romaniei, HCM Constanta, a debutat cu o victorie in grupa E a Ligii Campionilor, invingand cu 34-31 (14-16), la Ostrava, pe cehii de la Banik Karvina. Urmatorul meci va avea loc sambata, 7 octombrie, acasa, cu echipa daneza GOG Gudme. Alaturi de elevii lui Lucian Rasnita, in grupa se mai afla redutabila echipa germana THW Kiel si echipa daneza GOG, principalele favorite la ocuparea celor doua locuri calificante."Avem, din pacate, aceasta problema, incepem slab partidele. Am jucat in deplasare, a fost primul meci din Liga Campionilor, iar emotiile au fost foarte mari. Important este ca am reusit o victorie de moral si ca acum avem mai multa incredere"
"Meciul cu danezii de la GOG Gudme va fi unul foarte greu, deoarece intalnim un adversar foarte puternic, mult mai periculos decat cehii de la Banik Karvina" - Marius Stavrositu, jucator HCM Constanta FAVORITI
"Prin aceasta victorie am devenit favoriti macar la obtinerea locului trei care ne asigura parcursul in Cupa Cupelor" - Lucian Rasnita, antrenor principal HCM Constanta