Ieri a avut loc, la sediul EHF de la Viena, tragerea la sorti a meciurilor din semifinalele cupelor europene la handbal masculin. Echipele romanesti prezente in aceasta faza a competitiei, HCM Constanta si Steaua, vor intalni adversari grei: din Spania, respectiv Croatia.
CONSTANTA. In Cupa Cupelor, HCM Constanta va infrunta formatia spaniola Valladolid, antrenorul Aihan Omer fiind de parere ca sansele de calificare sunt de 50%. "Sa fim optimisti. In aceasta faza nu mai conteaza cu cine jucam. Valladolid e puternica, dar cred ca sansele de calificare in finala sunt egale", a declarat tehnicianul, care ar fi preferat sa joace in deplasare meciul-tur. Conform tragerii la sorti, HCM va disputa pe teren propriu prima partida, la 25 sau 26 martie, returul fiind programat la 1 sau 2 aprilie. Valladolid, care a eliminat in sferturi o alta echipa din Spania, Granollers, este antrenata de selectionerul Juan Carlos Pastor si are in lot un campion mondial, Garabaya.
VIITOARE ADVERSARE
|
Daca va trece de Valladolid, HCM Constanta ar putea juca in finala Cupei Cupelor cu HSG Nordhorn (Germania) sau cu Chehovski Medvedi Chekhov (Rusia), care se intalnesc in cealalta semifinala. Daca se va califica in ultimul act al Cupei Challange, Steaua va da piept cu invingatoarea partidei din semifinala Sporting Club Horta (Portugalia) - BSV Bern Muri (Elvetia).
|