Jurnalul.ro Sport Iga Swiatek redevine numărul unu mondial

Iga Swiatek redevine numărul unu mondial

de Redacția Jurnalul    |    07 Noi 2023   •   10:30

Iga Swiatek a câștigat partida cu americanca Jessica Pegula, cu 6-1, 6-0, la Cancun, și a redevenit numărul unu mondial, scrie Reuters.

Poloneza a reușit cinci break-uri și a câștigat ultimele 11 game-uri într-un meci de 59 de minute. Ea a cucerit primul ei titlu WTA Finals într-un meci amânat cu o zi din cauza ploii.

„Am avut multe urcușuri și coborâșuri, dar acesta este cu siguranță un urcuș și vom mai avea multe altele dacă vom continua să muncim așa”, a spus Swiatek, care a mulțumit echipei sale.

Swiatek a intrat în turneu în plină formă, după ce a câștigat Openul Chinei luna trecută și nu a cedat niciun set pe parcursul celor cinci meciuri disputate la acest eveniment, care reunește cele mai bune opt jucătoare din lume.

Swiatek încheie sezonul cu o serie de 11 victorii consecutive și va termina anul pe primul loc pentru al doilea an consecutiv, după ce a pierdut această poziție în favoarea lui Sabalenka după US Open.