Jurnalul.ro Sport Info

Info

10 Iun 2008   •   00:00

ÎNOT. Românul Răzvan Florea, medaliat olimpic cu bronz la Atena în 2004, a ocupat locul al treilea în proba de 200 m spate din cadrul concursului Trofeul Sette Colli de la Roma. El a fost cronometrat în 1:58,58, fiind precedat de austriacul Markus Rogan (1:57,50) şi de australianul Hayden Stoeckel (1:57,98).

SCRIMĂ. Concursul feminin de spadă desfăşurat la Havana a fost cîştigat de sportiva canadiană Sherraine Schalm, care a învins-o în finală cu 11-10 pe românca Ana Maria Brânză. În urma acestui rezultat, sportiva noastră şi-a păstrat locul al treilea în clasamentul Cupei Mondiale.

CICLISM. Prima etapă a Turului României, disputată între Botoşani şi Piatra Neamţ, pe distanţa de 168 km, a fost cîştigată de italianul Davide D’Angelo, care a fost urmat de compatriotul său Luca Zanderigo şi de ucraineanul Dmitro Arkhinos. D’Angelo a preluat tricoul galben de lider în clasamentul general.

ATLETISM. Florenţa Crăciunescu, medaliată cu bronz în proba de aruncare a discului la JO de la Los Angeles, în 1984, a încetat din viaţă la vîrsta de 53 de ani. După retragerea din activitatea competiţională, fosta atletă a clubului Steaua a rămas alături de atletism ca antrenoare. Florenţa Crăciunescu va fi înmormîntată azi.