Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor :Avantaj Liverpool

Liga Campionilor :Avantaj Liverpool

de Ionut Paduraru    |    20 Feb 2008   •   00:00
Sursa foto: AFP/

Echipa lui Cristi Chivu, Inter Milano, este la un pas de eliminarea din Liga Campionilor, după ce a fost învinsă cu 2-0 în prima manşă a optimilor de finală.

Integralist, Chivu a început meciul pe postul de mijlocaş stânga şi a primit un cartonaş galben încă din minutul 4, pentru un fault la Gerrard. A fost însă depăşit la acest capitol de Ma­terazzi, eliminat după două avertismente primite în prima jumătate de oră, iar Chivu revenea în centrul defensivei Interului. Care a rezistat fără mari probleme până în minutul 55, când presiunea gazdelor s-a accentuat.

INCENDIAR. Au urmat clipe de foc, cu două şuturi ale lui Torres trecând milimetric pe lângă poarta italiană şi cu un penalty refuzat lui Liverpool pentru un henţ al lui Vieira. Finalul a fost însă de coşmar pentru Inter. În numai cinci mi­nute, Liverpool a dus scorul la 2-0, după şuturile puternice ale lui Kuyt şi Gerard, iar finalista din sezonul trecut ia un avantaj important pentru returul programat la 11 martie la Milano.