Euro vazut din Germania - MARCEL RADUCANU
Nici nu stiu cand s-a ajuns la semifinale. Poate marile surprize de la acest Euro au facut ca timpul sa zboare mai repede. In prima semifinala, chiar daca se anunta una foarte echilibrata, eu vad favorita Portugalia. Nu prin prisma faptului ca este tara gazda, ci a faptului ca jocul sau a crescut de la meci la meci, mai ales in cel cu Anglia, din "sferturi", cand lusitanii au dovedit o ambitie fantastica si au revenit de la 0-1 intr-un moment cand foarte putini mai credeau. Olanda, in schimb, a parut ca a facut un pas inapoi la jocul cu Suedia, unde s-a impus cu mare sansa. Cred ca, la inceput, cele doua formatii se vor studia, dar apoi va incepe spectacolul.
Nici olandezii nu au prea multe afinitati pentru Advocaat. As spune, din contra, presa criticandu-l inclusiv dupa victoria din "sferturi", cu Suedia. Scandal a fost si inainte de startul turneului final, cand a existat un conflict intre tehnician si Kluivert. Acest lucru l-a costat enorm pe atacant, care nu a evoluat nici un minut pana acum, semn ca Advocaat este si razbunator. Chiar si ziaristii nemti se intreaba de ce nu joaca Makaay si Kluivert in nationala Olandei. Ei sustin ca, avandu-i pe cei doi in echipa, Germania ar fi castigat titlul european! In fine, ma incumet la un pronostic si vad Portugalia in finala. O merita mai ales pentru public!