Jurnalul.ro Sport Mai e mult până departe (rezumat video)

Mai e mult până departe (rezumat video)

de Dragos Stoica    |    30 Mai 2010   •   00:00
Sursa foto: Raed Krishan/Gazeta Sporturilor/Intact Images

Dincolo de înfrângere, testul susţinut sâmbătă seară de "tricolori" la Lvov a developat o singură certitudine. Prin prestaţia avută contra unui adversar cam de aceeaşi valoare modestă, naţionala României a arătat că încă este în mari căutări, singura parte bună fiind că până la startul preliminariilor Răzvan Lucescu mai are peste două luni la dispoziţie.

Contra Ucrainei, reprezentativa României a fost duplicitară. "Tricolorii" au suferit masiv în prima repriză, când au jucat cu evidentă frică. Lobonţ şi-a celebrat revenirea între buturile naţionalei încasând un gol, parabil pentru experienţa sa, de la 35 de metri după torpila lui Aliev din minutul 15, iar colegii săi s-au grăbit să aglomereze propria jumătate. Efectul a fost firesc: nici măcar un singur şut pe poarta lui Piatov în primele 45 de minute!

După pauză, schimbarea lui Andrei Cristea cu Daniel Niculae a adus ceva nou, mai ales că atacantul lui Auxerre s-a înţeles mult mai bine cu debutantul Bilaşco. Mult mai montată în partea secundă, România a răsturnat scorul în minutul 64. Mai întâi, Piatov l-a imitat pe Lobonţ după ce Tamaş a prins un fabulos de la 40 de metri, iar apoi Daniel Niculae a pătruns prin centrul careului, marcând printr-un şut plasat. Din păcate, la 2-1 pentru România lucrurile au degenerat. În minutul 77, Konoplianca a marcat printre picioarele lui "Lobby", după ce acesta intervenise in extremis la Şevcenko, pentru ca victoria gazdelor să fie adusă în urma unei faze stranii, la capătul unui autogol al lui Chivu.