Jurnalul.ro Sport Medalie de bronz pentru Marioara Munteanu la stilul smuls la CE de haltere din Italia

de Daniel Stan    |    15 Apr 2008   •   00:00

Sportiva Marioara Munteanu a obţinut, marţi, medalia de bronz la stilul smuls al categoriei 53 de kilograme la Campionatele Europene de haltere de la Lignano Sabbiadoro (Italia), ratând podiumul la aruncat şi la total, unde s-a clasat pe locul patru.
 v

Munteanu a ridicat 86 de kilograme la smuls, fiind devansată de ucraineanca Natalia Trotsenko (88 kg) şi de Maria de la Fuente, din Spania, care a ridicat tot 86 kg, dar este mai uşoară cu 350 de grame decât românca. La stilul aruncat, Marioara Munteanu, a reuşit să ridice 101 kg din prima încercare, dar apoi a ratat la 105 kg şi la 108 kg, rămânând cu un total de 187 kg, care nu i-a permis să urce pe podium. Cu un total de 187 kg, sportiva româncă s-a clasat pe poziţia a patra.
Medaliile de aur la ambele stiluri, smuls şi aruncat, precum şi la total, au fost cucerite de ucraineanca Natalia Trotsenko, cu 88 kg la smuls, 109 kg la aruncat şi 197 la total.
Marioara Munteanu era campioana europeană en-titre la total şi la aruncat şi vicecampioană europeană la smuls, medalii cucerite în aprilie 2007, la Strasbourg.