Jurnalul.ro Sport Monica Niculescu a învins-o pe Emma Răducanu în proba de dublu de la Washington

Monica Niculescu a învins-o pe Emma Răducanu în proba de dublu de la Washington

02 Aug 2022   •   09:00

Perechea alcătuită din Monica Niculescu și sportiva cehă Lucie Hradecka s-a calificat luni seara în sferturile de finală ale turneului de tenis WTA 250 de la Washington. Cele două au învins cuplul danezo-britanic format din Clara Tauson și Emma Răducanu.

Niculescu și Hradecka s-au impus într-o oră și 12 minute, în 2 seturi, cu 6-4, 6-1.

După un prim set mai echilibrat, în care Niculescu & Co au condus cu 4-0 și 5-2, cele două au dominat categoric setul secund, cedând un singur game.

Cele două vor întâlni în sferturile de finală câștigătoarele partidei dintre perechile Chang/Sharma și Jones Stephens.