Jurnalul.ro Sport Olanda s-a calificat - Batavii, festin în grupa morţii

Olanda s-a calificat - Batavii, festin în grupa morţii

de Sorin Anghel    |    14 Iun 2008   •   00:00

OLANDA – FRANŢA 4-1 ● "Portocala" a jumulit "cocoşul"
Ţara Lalelelor este în sărbătoare. "Portocala mecanică" a trecut de "grupa morţii" de la Euro 2008, chiar dacă mai are de disputat partida cu România. Olanda a umilit-o aseară pe Franţa, scor 4-1, şi s-a calificat în sferturile de finală. În ciuda înfrîngerii, "Cocoşul Galic" n-a ieşit total din cursă.

După Italia, Franţa a fost a doua victimă călcată în picioare de naţionala Olandei. În ciuda înfrîngerii de aseară, "Cocoşul galic" păstrează şanse la calificare.

De departe, Olanda este echipa care joacă cel mai bun fotbal de la Euro 2008. După ce a umilit naţionala Italiei, "Portocala mecanică" a trecut ca un buldozer şi peste Franţa, echipă care rămîne fără nici un punct după primele două partide.

ISTORIA SE REPETĂ. Acum 20 de ani, Gullit, Rijkaard şi Van Basten dădeau marea lovitură în Europa şi cîştigau titlul european. Între timp, atacantul zvelt a ajuns selecţioner şi pare în stare să repete performanţa din 1988 cu o generaţie compusă din fotbalişti de cinci stele, precum Van Nisterloy, Robben şi Van Persie. Francezii au jucat ca nişte juniori, astfel că pentru olandezi n-a fost greu să deschidă scorul încă din startul partidei. În minutul 9, Kuyt a fructificat cu capul un corner executat excelent de Van der Vaart şi Franţa a intrat în pămînt.

SHOW TOTAL. Adevăratul spectacol a fost în repriza a doua, atunci cînd "Portocala mecanică" a făcut instrucţie cu naţionala "Cocoşului galic". Francezii au dat impresia că pot reintra în joc imediat după pauză, dar cei care au punctat au fost tot olandezii, prin Van Persie (’59). Henry a crezut că poate trezi Hexagonul prin reuşita din minutul 71. Degeaba, pentru că Robben l-a învins pe Gregory Coupet cu un şut din interiorul careului în minutul imediat următor. Spre final, Franţa a înotat neputincioasă spre poarta adversă, în vreme ce olandezii, deja calificaţi în sfeturile de finală, au avut grijă să nu se accidenteze. Chiar şi aşa, Olanda a mai punctat în ultimul minut prin Sneijder.