In primul meci al acestui an, echipa nationala a Romaniei a reusit sa invinga Armenia cu 2-0, in cadrul turneului organizat in Cipru. Dupa o prima repriza modesta, tricolorii au controlat partea a doua, punctand prin Maftei (â72) si prin Cocis (â86).
Corespondenta din Limassol
In primul meci al acestui an, echipa nationala a Romaniei a reusit sa invinga Armenia cu 2-0, in cadrul turneului organizat in Cipru. Dupa o prima repriza modesta, tricolorii au controlat partea a doua, punctand prin Maftei (â72) si prin Cocis (â86).
Selectionerul Victor Piturca a inceput partida cu o formula de joc experimentala, in care fundasul lui Spartak Moscova, Iencsi, a fost desemnat capitan.
GRABITI
|
Imediat dupa incheierea partidei de aseara, de la Nicosia, selectionerul Victor Piturca a plecat impreuna cu Ionut Lupescu catre Limassol, pentru a asista la meciul dintre reprezentativele Greciei si Belarus, care a fost arbitrat de Marian Salomir. "As fi vrut sa pot vedea si meciul dintre Cipru si Slovenia, dar din pacate s-a jucat la aceeasi ora cu noi", a declarat tehnicianul. "E foarte bine ca am castigat cu Armenia. Am vazut putina crispare in evolutia unor jucatori si nu imi dau seama de ce. M-a multumit jocul prestat in repriza a doua. In general, Patrascu a respectat ceea ce am discutat cu el, dar mi s-a parut cam emotiv", a declarat selectionerul Victor Piturca dupa meci.
|
ANTRENAMENT SEPARAT
| |
|
"HAMU"
|
Convocat la nationala Belarusului, fostul portar al Stelei, Vasili Hamutovski, s-a intalnit in ultimele doua zile cu cativa dintre fostii sai colegi de la formatia din Ghencea. Goalkeeper-ul a fost surprins ieri sa vada numarul mare de ziaristi din tara veniti pentru echipa nationala. "Sunt convins ca Steaua va iesi campioana. Are cel mai bun lot si le tin pumnii fostilor mei colegi. Cred si ca poate sa treaca de Betis Sevilla. Pe undeva mi-as fi dorit sa raman la Steaua, dar nu a fost numai decizia mea. In ceea ce ma priveste, ma simt bine la FC Tom Tomsk, m-am acomodat usor, mai ales ca vorbim aceeasi limba", a spus ieri "Hamu".
|