Jurnalul.ro Sport Sporturi Bernadette Szocs, medalie de aur în proba de dublu feminin la europenele de la Munchen

18 Aug 2022   •   23:46

Perechea alcătuită din Bernadette Szocs și austriaca Sofia Polcanova a câştigat joi seara medalia de aur în proba de dublu feminin de la Campionatul European de tenis de masă de la Munchen. Ele au învins în finală cuplul român format din Elizabeta Samara și Andreea Dragoman.

Bernadette Szocs și Sofia Polcanova au câștigat finala cu scorul de 3-0 (18-16, 11-6, 11-9).

După un prim set foarte echilibrat, cele două s-au impus fără probleme în următoarele două, obținând astfel titlul european suprem.

Medalia de bronz a revenit tot României, prin Adina Diaconu, care în pereche cu spaniola Maria Xiao a pierdut semifinala în faţa viitoarelor campioane.

România mai are o medalie de argint la europenele de tenis de masă, la Munchen, câștigată de Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu la dublu mixt.