Jurnalul.ro Sport Sporturi Cătălin Chirilă a câștigat medalia de aur la canoe simplu 1.000 m la Europenele de la Munchen

20 Aug 2022   •   14:24
Sursa foto: Catalin Chirila/facebook

Românul Cătălin Chirilă a câștigat medalia de aur în proba de canoe simplu la 1.000 metri, sâmbătă, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen.

El are 24 de ani și este campion mondial la această probă. În Canada s-a impus pe tot parcursul cursei cu timpul de 3 min 49 sec 681/1000, fiind urmat în clasament de cehul Martin Fuksa cu 351/1000 şi de italianul Carlo Tacchini cu 1 sec 956/100).

"Auuur, Cătălin Chirilă!

Canoistul român a câștigat titlul european la canoe simplu 1000 m la Campionatele de la Munchen.

Pe pista olimpică Regata, locul în care Ivan Patzaichin a scris povestea unui titlu olimpic cu pagaea ruptă, Cătălin a ridicat mâna spre cer...un gând a zburat spre Ivan!

Ivan zâmbește fericit!

Bravooo, Cătălin! Ție și antrenorilor Florin Popescu și Petre Condrat!" , transmite  Comitetul Olimpic Român pe Facebook.

Cătălin Chirilă, CSA Steaua, va evolua, duminică, de la ora 12:30 și în finala probei de canoe simplu pe 500 de metri.

Astăzi, Oleg Nuţă va lua startul în finala probei de canoe simplu pe 200 metri, la ora 15:28.