Jurnalul.ro Sport Sporturi Cătălin Chirilă a câștigat o nouă medalie la Europenele de kaiac-canoe de la Munchen

21 Aug 2022   •   13:20
Sursa foto: Cătălin Chirilă/facebook

Canoistul român Cătălin Chirilă a câştigat duminică medalia de bronz în proba de canoe individual pe distanţa de 500 de metri de la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen, transmite Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

Acesta a reușit să treacă al treilea linia de sosire în proba de canoe individual 500 metri.

Este a doua medalie obținută de canoistul român, după titlul european în proba induviduală de 1000 de metri.

COSR anunță că aceasta este a 5-a medalie de bronz pentru România la actuala ediție a europenelor, tricolorii mai au câștigate alte 8 medalii de aur și 2 de argint.

Sâmbătă, Cătălin Chirilă a câştigat medalia de aur în proba de canoe simplu pe distanţa de 1000 de metri , încheind traseul cu timpul de 3:49.681.