Jurnalul.ro Sport Sporturi Cinci medalii pentru România, la Cupa Mondială de judo de la Bucureşti

Cinci medalii pentru România, la Cupa Mondială de judo de la Bucureşti

de Mediafax    |    02 Iun 2012   •   15:30

Judoka Andreea Chitu a castigat medalia de aur, Andreea Catuna argintul, Alexandra Florian si Monica Ungureanu bronzul, la categoria 52 de kilograme, iar Carmen Bogdan s-a clasat pe locul doi la 48 de kilograme, in prima zi a Cupei Mondiale de la Bucuresti.

La categoria 52 de kilograme, semifinalele s-au disputat intre patru sportive din Romania. Andreea Chitu a eliminat-o pe Alexandra Florian, iar Andreea Catuna pe Monica Ungureanu. Finala a fost castigata de Andreea Chitu, in timp ce Andreei Catuna i-a revenit medalia de argint.

Invinsele au luptat in recalificari, Alexandra Florian cucerind medalia de bronz, in fata olandezei Miranda Wolfslag, la fel si Monica Ungureanu, in fata portughezei Ana Sousa.

La categoria 48 de kilograme, Carmen Bogdan a disputat finala, cu Amelie Rossneau (Belgia), dar a pierdut-o, multumindu-se cu medalia de argint, in timp ce Denisa Ungureanu, in recalificari a pierdut medalia de bronz, in fata slovenei Kristina Vrsici.