Jurnalul.ro Sport Sporturi Dinamo a cucerit Supercupa României handbal masculin

Dinamo a cucerit Supercupa României handbal masculin

04 Sep 2016   •   08:33

Dinamo Bucureşti a cucerit Supercupa României la handbal masculin, sâmbătă, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, după ce a învins-o pe CSM Bucureşti cu scorul de 29-25 (15-9).

Campioana a controlat meciul de la un capăt la altul, a condus cu 7-1, iar la pauză avea un avans de cinci goluri, 15-9.

Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat în repriza secundă, când echipa antrenată de Eliodor Voica s-a desprins la opt goluri, 20-12 (min. 39).

CSM Bucureşti a început cursă de urmărire şi s-a apropiat la trei goluri, 20-23 (48), dar Dinamo a câştigat cu 29-25.

Meciul a fost unul foarte dur, cu multe eliminări, iar pe final s-a soldat şi cu accidentarea extremei Nicuşor Negru (CSMB), care a părăsit terenul pe braţe.

Portarul dinamovist Ionuţ Irimuş a fost desemnat omul meciului.

Fosta internaţională Steluţa Luca, vicepreşedintele Federaţiei Române de Handbal, a premiat cele două echipe.

Pentru Dinamo au înscris Jakov Vrankovic - 8 goluri, Yves Ragot - 4, Sajad Esteki - 3, Marius Mocanu - 3, Ciprian Şandru - 3, Bogdan Criciotoiu - 2, Dan Savenco - 2, Cosmin Capotă - 2, Allahkaram Esteki - 1, Liviu Mironescu - 1.

Pentru CSM Bucureşti au marcat Guillaume Saurina - 8 goluri, Goce Georgievski - 4, Javier Humet - 3, Nicuşor Negru - 3, Samvel Aslanian - 3, Iulian Stamate - 2, Marius Stavrositu - 1, Ramon Şomlea - 1.

Sursa: AGERPRES