Jurnalul.ro Sport Sporturi Haltere: România a încheiat Europenele Under-15 şi Under-17 din Israel cu 43 de medalii

15 Dec 2019   •   19:00

România a încheiat Campionatele Europene de haltere Under-15 şi Under-17 de la Eilat (Israel) cu un bilanţ de 43 de medalii, dintre care 21 de aur, 6 de argint şi 16 de bronz.

Sâmbătă, în ultima zi de competiţie, Ionuţ Tuca a cucerit două medalii de aur şi a stabilit două recorduri europene la juniori Under-15, la cat. 102 kg. El a terminat pe locul patru la smuls, cu 121 kg, a luat aurul la aruncat, cu 160 kg, şi tot aur la total, cu 281 kg.

La cat. +102 kg, Under-15, Constantin Andrei s-a clasat pe locul patru la smuls, cu 111 kg, a luat bronzul la aruncat, cu 151 kg, iar la total a cucerit o nouă medalie de bronz, cu 262 kg.

La cat. +102 kg, Under-17, Paul Bocşa a ocupat locul 10 la smuls, cu 125 kg, a fost al 12-lea la aruncat, cu 145 kg, şi tot al 12-lea la total, cu 270 kg.

La U-15, delegaţia noastră avut un palmares de 13-3-10, iar la U-17, de 8-3-6.

România a participat cu 28 de sportivi la Europenele de la Eilat.