Jurnalul.ro Sport Sporturi HCM Baia Mare s-a calificat în Liga Campionilor la handbal feminin

HCM Baia Mare s-a calificat în Liga Campionilor la handbal feminin

13 Sep 2015   •   19:08

Vicecampioana României, HCM Baia Mare, s-a calificat lejer, duminică, în Liga Campionilor la handbal feminin, după ce a câştigat finala grupei preliminare, scor 32 - 21 (15 - 9) cu echipa daneză Team Esbjerg.

Meciul s-a terminat cu o diferenţa mare de goluri, 11, dar pe meritată pentru HCM Baia Mare.

Echipa din Baia Mare începe în forţă şi se detaşează la 4 goluri, în primele minute. Danezele înscriu primul gol abia în minutul 6. Baia Mare conduce cu 4-0, iar diferenţa se menţine pană în min. 19, prin scorul de 8-4. Diferenţa se măreşte în min. 20, 9-4 şi în min. 22 este 10-4. În min. 26 scorul devine 12-7. Prima parte a jocului se termină cu 6 goluri avans pentru echipa română, scor 15-9.

Baia Mare străluceşte şi în repriza secundă, scor 20-11 în min. 42. Diferenţa creşte pentru prima dată la 10 goluri, în min. 46 scor 24-14. 30-17 cu 5 minute înainte de final. Partida se termină cu scorul de 32-21.

Evoluţie entuziasmantă pentru HCM Baia Mare care s-au calificat pentru a treia oară consecutiv în Liga Campionilor.

Publicul din Sala Sporturilor ''Lascăr Pană'' din Baia Mare, plină până la refuz, şi-a susţinut frenetic favoritele, pe toată durata meciului

În meciul pentru locurile 3-4, BNTU-BelAZ Minsk a învins, duminică, pe Ankara Yenimahalle BSK cu scorul de 31- 27 (16-14).