Jurnalul.ro Sport Sporturi Marius Copil, calificat în sferturile turneului challenger de la Bratislava

Marius Copil, calificat în sferturile turneului challenger de la Bratislava

11 Noi 2015   •   22:30

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului challenger de la Bratislava, dotat cu premii totale de 85.000 de euro, după ce a trecut în două seturi, cu 6-4, 6-3, de germanul Jan-Lennard Struff, al treilea favorit.

Copil (25 ani, 176 ATP) a obţinut victoria în doar 62 de minute, reuşind 13 aşi, faţă de 5 ai adversarului.

Marius Copil l-a mai învins pe Struff în 2013, în calificări la Mastersul de la Miami, cu 7-5, 6-4, iar Struff (25 ani, 102 ATP) a câştigat în acelaşi an în semifinale la Geneva, cu 6-4, 6-1.

Arădeanul şi-a asigurat un cec de 2.480 euro şi 20 de puncte ATP. Următorul adversar al lui Marius Copil va fi câştigătorul meciului dintre Mihail Iujnîi (Rusia)/Martin Blasko (Slovacia) şi Edouard Roger-Vasselin (Franţa/N. 8).

Sursa: Agerpres