Jurnalul.ro Sport Sporturi Medalie de aur pentru Vlad Stancu la 1.500m liber masculin la CE de înot pentru juniori de la Otopeni

07 Iul 2022   •   19:19

Vlad Stancu (16 ani) a câștigat aurul european în finala 1.500m liber masculin! A terminat cursa în 15:05.47. Podiumul a fost completat de polonezul Krzysztof Chmielewski (15:13.46) și de turcul Batur Albayarak (15:13.46).

Aceasta este a doua medalie obţinută, joi, de reprezentanţii României, după argintul sportivei Bianca Costea în proba de 50 m liber feminin.

Delegaţia României a câştigat până acum cinci medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: trei de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber, alcătuită din David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, David Popovici la 200 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi 2 de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu, respectiv Bianca Costea în proba de 50 m liber feminin.