Jurnalul.ro Sport Sporturi Naționala de rugby a României a învins Belgia

Naționala de rugby a României a învins Belgia

de Redacția Jurnalul    |    11 Feb 2023   •   22:19
Sursa foto: Rugby România

Naționala de rugby a României a învins sâmbătă, în cea de-a doua etapă a Rugby Europe Championship, Belgia, în deplasare, cu scorul de 56 - 5.

Partida a avut loc pe Stadionul Nelson Mandela din Bruxelles.

La pauză, Stejarii conduceau printr-un eseu de penalizare și două încercări reușite de Gontineac și Savin, transformate de Melinte.

În repriza a doua, jucătorii români au marcat încă cinci eseuri, prin Gontineac (două), Cojocaru, Chirica și Tomane, toate transformate de Melinte.

În meciul de debut în Rugby Europe Championship, naţionala României a învins echipa Poloniei, cu 67-27 (38-10), la Bucureşti.

România face parte din Grupa B, alături de Portugalia, Belgia şi Polonia. În Grupa A se află Georgia, Ţările de Jos, Spania şi Germania.

Pe 19 februarie, România va juca în deplasare cu Portugalia, la Lisabona.