Jurnalul.ro Sport Sporturi Trei medalii pentru gimnastica ritmică românească la europeanul de la Tel Aviv

Trei medalii pentru gimnastica ritmică românească la europeanul de la Tel Aviv

17 Iun 2022   •   09:00

Sportiva română Amalia Lică a devenit joi campioană europeană de junioare la gimnastică ritmică. Sportiva pregătită de Maria Gârbă a câștigat la Tel Aviv aur la măciuci, cu o performanță de 30.100 puncte.

Românca a fost urmată în clasament de Liliana Lewinska (Polonia) cu 29.100 p și Kamila Gafarova (Azerbaijan), cu 28.550.

Amalia Lica a avut o evoluție spectaculoasă și în calificările la panglică și cu 29.050 s-a clasat prima pentru finală.

Colega sa, Christine Drăgan, a urcat pe podium în finala de la minge. Sportiva născută în Statele Unite a primit 30.300 puncte și le-a urmat în clasament pe Michelle Muntis (Israel) - 32.150 p și Elvira Krasnobaeva (Bulgaria), cu 31.500 p. Ea se calificase în finală de pe poziția a 8-a.

Christina Drăgan e prezentă și în finala de la cerc, în care s-a calificat cu al treilea punctaj 30.950.

România are trei medalii câștigate la junioare la actuala ediție a Campionatelor Europene de Gimnastică Ritmică, după ce și echipa de junioare a României a câștigat miercuri medaliile de argint.

Amalia Lica și Christina Drăgan au avut exerciții spectaculoase, au totalizat 117.050 puncte și au reușit să urce pe podium după echipa din Israel (120.600 p), pe locul trei terminând Bulgaria (116.100 p).