Euro vazut din Germania - MARCEL RADUCANU
Am vazut meciul Cehia - Danemarca la un prieten portughez, care are un restaurant specific si unde mi-am adus aminte de copilarie.
Aici toata lumea serveste masa cu mana, lucru care mi-a placut teribil. Revenind la fotbal, amicul meu mi-a spus de la inceput ca formatia Cehiei va defila, lucru care s-a intamplat. In plus, mi-a indicat si o finala intre cehi si Portugalia. Asa sustin si eu acum, cu toate ca este posibil ca Olanda sa le incurce pe gazde. Partida de la Porto a inceput cu studiu reciproc si asa a continuat intreaga prima repriza. Danemarca s-a aparat foarte bine si a incercat sa joace pe contraatac. Au avut posesia, lucru care nu le-a convenit cehilor. Numai ca dupa pauza lucrurile s-au schimbat total.
Ziarul Bild de azi (n.r. - ieri) face mare scandal pe "cazul Makaay", dupa ce olandezul a iesit in timpul prelungirilor din teren la meciul cu Suedia, pentru a merge la toaleta, fara sa-l anunte pe arbitru. "Pipi scandal" este titlul tradus in romaneste. Si cred ca au dreptate ziaristii nemti. Cum Makaay avea deja un cartonas galben, arbitrul trebuia sa i-l acorde pe al doilea si sa il elimine, lucru care ar fi fost in avantajul Suediei.