Jurnalul.ro Sport STEAUA - GLORIA BISTRIŢA 1-1 / Egal printre huiduieli

STEAUA - GLORIA BISTRIŢA 1-1 / Egal printre huiduieli

de Dragos Stoica    |    05 Oct 2009   •   00:00
Sursa foto: Raed Krishan/Gazeta Sporturilor/Intact Images

În faţa unor spectatori care au continuat războiul cu Gigi Becali fără să încurajeze echipa, "roş-albaştrii" au făcut unul dintre cele mai slabe meciuri din actuala stagiune.

Steaua merge cu frâna trasă. Egalul din Olanda cu Twente a fost urmat acasă de un semidezastru, elevii lui Mihai Stoichiţă neizbutind să treacă de Gloria Bistriţa. Primele probleme au apărut în minutul 17, când Toja a vrut să-i paseze cu capul o minge lui Zapata, dar balonul s-a scurs pe lângă portarul columbian, intrând în propria poartă. La 0-1, steliştii au alergat după o egalare care a venit rapid, Petre Marin transformând în minutul 28 un penalty acordat uşor după un fault al lui Hora asupra lui Surdu. Mai departe, însă, meciul a fost unul încâlcit. Bistriţenii s-au închis bine în propria jumătate, preferând să mizeze totul pe cartea contraatacului, în timp ce Steaua a evoluat lent şi previzibil, fără să mai poată atrage un succes. În acelaşi timp, războiul dintre suporteri şi patron a atins dimensiuni noi. Galeria s-a mutat de la peluză la tribuna I pentru a putea să-i conteste mai puternic pe Gigi Becali şi Mihai Stoichiţă, în timp ce jucătorii n-au avut parte de nici o încurajare. "Am făcut un meci slab şi am fost extrem de obosiţi, pentru că nu am reuşit să ne revenim după efortul de la Enschede. Până la urmă a fost un punct câştigat. Jucătorii au vrut, dar nu au putut. Avem două săptămâni în care vom merge la munte şi vom încerca să reparăm ce se mai poate. Sper ca Golanski şi Emeghara să reapară cât mai repede alături de ceilalţi, avem nevoie de concurenţă. Ninu a avut iar o seară nereuşită. În cantonamentul pe care îl vom face la munte îi voi lua şi pe Dayro Moreno şi pe Pleşan", a declarat după meci Mihai Stoichiţă.