Ştiri pe scurt

22 Dec 2008   •   00:00

22 decembrie 2008

FRANŢA, ETAPA 19
Olympique Lyon este campioană de toamnă după ce a învins cu 1-0, în deplasare, pe Caen, în ultima etapă a turului, prin golul marcat de Benzema, în minutul 42. După 19 etape, Lyon are 38 de puncte, fiind urmată de Rennes (34p) şi de Lille (32p). Alte rezultate din etapa a XIX-a: Lorient – Rennes 1-2 (Morel ’45 / Gyan ’73, Sow ’81), Toulouse – Nice 2-2 (Gignac ’32, ’85 / Modeste ’7, Hognon ’90+3), Lille – Le Havre 3-1 (Obraniak ’30, Cabaye ’81, Bastos ’90 / Alla ’61), Grenoble – Le Mans 2-1 (Baning ’34, Batlles ’47 / Maiga ’54), Nantes – Sochaux 1-1 (Capoue ’85 / Erding ’69), Saint-Etienne – Auxerre 2-0 (Machado ’12, Gomis ’89 – la oaspeţi, Daniel Niculae a fost integralist).

ITALIA, ETAPA 17

Fundaşul Ştefan Radu a fost integralist la Lazio Roma în partida câştigată pe teren propriu, 1-0 cu Palermo, din etapa a 17-a. Unicul gol al meciului a fost marcat de Rocchi (’66). În aceeaşi etapă, Siena a fost învinsă acasă de Inter Milano, scor 1-2 (Kharja ’44 / Maicon ’34, ’83). Chivu a fost rezervă la oaspeţi, în timp ce la gazde Codrea a fost integralist, iar Moţi nu a evoluat nici un minut. Tot în etapa a 17-a, ultima din acest an în Italia, Nicolae Dică era anunţat titular la Catania în partida de aseară cu AS Roma. Antrenorul Walter Zenga a declarat pentru Gazzetta dello Sport că i-a spus lui Dică să nu se întoarcă în România şi să lupte pentru a se impune la Catania.

SPANIA, ETAPA 16
Real Madrid a învins cu 1-0 pe Valencia, în primul meci disputat pe teren propriu după numirea lui Juande Ramos în postul de antrenor. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Gonzalo Higuain, în minutul 2. În minutul 66, Carlos Marchena (Valencia) a fost eliminat. Tot în etapa a 16-a din Primera Division, Atletico Madrid a învins, în deplasare, cu scorul de 3-2, pe Espanol Barcelona. Golurile oaspeţilor au fost înscrise de Maxi Rodriguez (’7, ’90+1) şi Aguero (’81), în timp ce pentru Espanol au marcat Sergio Sanchez (’58) şi Valdo (’90+4). Lider în Spania rămâne în continuare FC Barcelona (38 de puncte), urmată de Atletico Madrid şi de Valencia, ambele cu 30 de puncte.

CFR, TOT CU TROMBETTA
Preşedintele campioanei CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a declarat ieri că, cel mai probabil, antrenorul italian Maurizio Trombetta va rămâne pe banca tehnică a grupării ardelene şi în returul acestui campionat. "Noul antrenor al echipei va fi, în proporţie de 95 la sută, Maurizio Trombetta. I-am comunicat acest lucru telefonic. Au fost multe nume vehiculate, dar nimic nu a fost adevărat. Nu am discutat cu nimeni", a spus Mureşan, care a precizat că CFR nu va mai transfera nici un jucător până în luna ianuarie: "Acel decar din Argentina va veni abia în ianuarie. Nu mai vin jucători în decembrie la noi. Nu mai vine nimeni în acest an, vom anunţa alte transferuri în ianuarie".