Jurnalul.ro Sport Surpriză in Giuleşti

Surpriză in Giuleşti

de Ionut Paduraru    |    24 Sep 2007   •   00:00
Sursa foto: Gazeta sporturilor/

Rapid s-a incurcat pe teren propriu in faţa ocupantei locului 16, Gloria Buzău, iar CFR Cluj a profitat şi s-a distanţat la patru puncte de giuleşteni.

Unirea Urziceni, FC Vaslui şi CFR Cluj au ocupat ieri, pe rănd, fotoliul de lider in Liga 1.

VASLUI - CRAIOVA. Oltenii nu-şi revin din pasa proastă, ajungănd la al şaptelea eşec consecutiv in campionat. Echipa lui Dorinel Munteanu a dominat clar partida, căştigănd cu 2-0, prin golurile lui Ljubinkovici (’15) şi Sabou (’23). In urma acestui rezultat, FC Vaslui trecea pe primul loc in clasament, depăşind-o la golaveraj pe Unirea Urziceni. De partea cealaltă, secretarul general Ovidiu Costeşin şi directorul executiv Silvian Cristescu şi-au prezentat demisiile după această nouă infrăngere a Universităţii.

RAPID - BUZĂU. Intr-o partidă disputată fără spectatori, elevii lui Cristiano Bergodi nu au reuşit decăt o remiză, scor 0-0, in faţa Gloriei Buzău. Finalul i-a găsit pe rapidişti protestănd la adresa arbitrajului lui Marius Martiş, acuzat că nu a acordat un penalty in minutul 89, in urma unui contact produs in suprafaţa de pedeapsă intre Mazilu şi Dino Eze. "A fost penalty clar la Mazilu, dar arbitrajul nu scuză prestaţia jucătorilor mei. Am jucat prost", a declarat după meci Bergodi.

CFR - POLI IAŞI. Clujenii au dominat autoritar, dar nu au reuşit decăt o victorie la limită, 2-1, in faţa echipei antrenate de Ionuţ Popa. CFR a deschis scorul prin reuşita lui Semedo (’17), dar s-au văzut egalaţi la inceputul reprizei secunde, după golul lui Naidin (’47). Gazdele au preluat din nou conducerea după numai trei minute, in urma unei acţiuni finalizate de Diddy. Oaspeţii au incheiat partida cu un om in minus, Homei fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

DINAMO - "U" CLUJ. "Căinii" au reuşit aseară prima victorie pe teren propriu in acest sezon, 2-1 cu Universitatea Cluj. Elevii lui Walter Zenga au deschis scorul in minutul 41, prin Mărgăritescu, Adrian Cristea (’53) majorănd scorul, după ce a executat perfect o lovitură liberă. In minutul 73, Sabo, scăpat din marcaj de Pulhac, a marcat golul de onoare al clujenilor. După acest rezultat, Dinamo a intrecut-o in clasament pe Steaua, cele două mari rivale avănd căte un meci mai puţin disputat.