Jurnalul.ro Sport UTA - Steaua / Lacatus, contra inimii sale

UTA - Steaua / Lacatus, contra inimii sale

de Mihai Igirosanu    |    13 Aug 2006   •   00:00
UTA  -  Steaua / Lacatus, contra inimii sale

Dupa remiza datatoare de sperante obtinuta la Liege, campionii revin la campionatul intern, acolo unde astazi, de la ora 17:00, la Arad, ii asteapta echipa legendei din Ghencea, Marius Lacatus. UTA - Steaua va fi transmis in direct de Antena 1.

Fara capitanul Mirel Radoi si fara singurul varf clasic din lot, Victoras Iacob, ros-albastrii au ajuns ieri la Arad, cu avionul. Antrenorul Cosmin Olaroiu intentioneaza sa inceapa in aceeasi formula ofensiva, cu Valentin Badea sustinut de Daniel Oprita si de Nicolae Dica. In urbea aradeana, stelistii au solicitat sa fie paziti de numerosi jandarmi si garzi de corp, atat la hotel, cat si la antrenamentul pe care il vor efectua in aceasta dimineata. Partida de la Stadionul Von Neuman din Arad va fi condusa la centru de Augustus Constantin din Ramnicu-Valcea.

RENUNTARE. In pofida marilor probleme din atac, patronul Gigi Becali a declarat ca s-a retras din cursa pentru achizitionarea internationalului de la Sportul Studentesc, Ionut Mazilu. "Eu am vrut sa dau pana la doua milioane pentru Mazilu, dar Mihai Stoica si Cosmin Olaroiu mi-au zis sa nu-mi bat joc de bani si nu am mai insistat", a dezvaluit patronul Stelei. Managerul general al Stelei continua cautarile pentru achizitionarea unui atacant strain, care ar urma sa fie legitimat saptamana viitoare, dar nu va putea fi utilizat in returul cu Standard Liege. Stelistii isi continua decizia de a ramane in silenzio-stampa.

REACTII. Protagonist al unui start peste asteptari pe banca aradenilor, cu patru puncte acumulate in primele doua etape, antrenorul Marius Lacatus va primi astazi replica echipei sale de suflet. "Nu am cum sa sterg ce am facut eu pentru Steaua si nici ce-a facut Steaua pentru mine. Acea perioada face parte din viata mea", a declarat tehnicianul nou-promovatei. Cu toate acestea, Lacatus vrea sa echilibreze balanta in intalnirile directe pe care le-a avut cu ros-albastrii, pana in prezent inregistrand doua infrangeri, doua remize si un singur succes. "A venit vremea sa echilibrez balanta. Jucatorii trebuie sa treaca peste tracul de inceput de joc si sa puna probleme. Nu puteam aborda jocul in aparare. UTA nu poate rezista 90 de minute in aparare. Mara este constient ca nu este buricul pamantului la UTA si trebuie sa joace pentru echipa", a spus fostul international. Lacatus exclude din start orice fel de aranjament cu fosta sa echipa: "Cum sa dea Steaua bani la UTA? In trecut au dat bani unei terte echipe sa stimuleze meciurile cu echipele adverse la titlu. Steaua nu a practicat niciodata sa dea bani pentru a castiga jocurile. Este o echipa prea valoroasa. Daca va fi cazul sa salut galeria stelista, o voi face. Nu pot sa uit perioada din Ghencea si faptul ca suporterii au fost tot timpul alaturi de mine, chiar cand antrenam la Brasov, Galati sau la Piatra Neamt".

ATMOSFERA. In pofida preturilor mari ale biletelor, 500.000 la triubuna I sau 400.000 la tribuna a II-a, ieri a fost coada la bilete, fiind de asteptat ca stadionul sa se umple. Pe site-ul oficial al clubului au facut un apel ca toti suporterii sa vina imbracati in alb pentru a crea o cromatica deosebita.

CEAHLAUL - CFR: Ardelenii isi continua marsul

CFR Cluj ramane liderul campionatului si dupa etapa a treia. Trupa lui Dorinel Munteanu a mai facut o demonstratie de forta, invingand cu 3-1 la Piatra Neamt. Golurile clujenilor au fost marcate de Anca (’20), Jula (’37) si Tilinca (’77), in vreme ce nemtenii au ripostat tardiv prin Purica (’90+1). CFR a controlat clar partida in fata unei echipe gazda al carei cel mai bun jucator a fost argentianul Gaston Diaz.

UNIREA - OTELUL: Primele puncte, in fata "lanternei"

Nou promovata a reusit prima victorie in Liga 1, prin golul reusit de fostul galatean Aldea, in minutul 73. Antrenorul Unirii, Costel Orac, a spus ca echipa sa a gresit mai putin: "Am facut mai putine erori decat in meciurile precedente. Ne-am mai maturizat". De partea cealalta, tehnicianul "otelarilor", Petre Grigoras, si-a criticat elevii: "Nu-mi pot explica ce se intampla. Daca anul trecut formam o familie, acum se pare ca s-au cam umflat in pene".

PANDURII - GLORIA: Victorie pentru supravietuire

Echipa gorjeana a obtinut aseara o victorie extrem de pretioasa in tentativa de a se mentine in primul esalon. Meciul a fost decis de inspiratia antrenorului Eugen Neagoe, care l-a introdus la pauza pe Zoicas, acesta marcand unicul gol in minutul 47 printr-un sut sub bara din cativa metri. Prima repriza a fost una dura, bistriteanul Muresan (’18) si gorjeanul Luca (’31) fiind eliminati de pe teren.

CRAIOVA - ARGES 3-1 / Prima victorie olteneasca

Echipa lui Ovidiu Stanga a obtinut aseara prima victorie in primul esalon, transand dupa doar o repriza disputa cu FC Arges, prin golurile lui Dina (‘25) si Saceanu (‘35). In repriza secunda, australianul Rose a punctat pentru 3-0, iar internationalul de tineret al pitestenilor, Andrei Prepelita, a mai spalat oarecum imaginea jenanta a echipei sale.

NATIONAL - IASI 2-1 / "Bancarii" invata sa respire

Dupa doua infrangeri, echipa din Cotroceni a reusit sa-si adjudece trei puncte vitale. Golurile marcate de Claudiu Dragan (’8) si Roberto Iancu (’56) au pecetluit o victorie in fata unui adversar care n-a contat decat in ultimele cinci minute, cand a fost resuscitat de golul argentinianului Gavatorta.
ETAPA 3
UNIREA - OTELUL: 1-0 A marcat: Aldea (’73). Spectatori: 4.000. Prima victorie a ialomitenilor in prima divizie. CEAHLAUL - CFR CLUJ: 1-3 Au marcat: Purica (’90+2)/Anca (’20), Surdu (’37), Tilinca (’78). Eliminat: Miclaus (’82). Spectatori: 7.000.
PANDURII - GLORIA: 1-0 A marcat: Zoicas (’47). Eliminati: Luca (’31)/O. Muresan (’18). Spectatori: 5.000. PANDURII - FCM BACaU: 2-1 A marcat: Vranjkovic (’32), I. Stefan (’86) / A. Gheorghiu (’66). Spectatori: 6.000. Cartonas rosu: I. Matei (’90)
"U" CRAIOVA - FC ARGES: 3-1 Au marcat: Dina (’25), Saceanu (’35), Rose (’66)/Prepelita (’71) Spectatori: 5.000 FC NATIONAL - POLI IASI: 2-1Au marcat: Cl. Dragan (’8), R.Iancu (’56)/Gavatorta (’84). Spectatori: 1.000