x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Externe Rusia anunță că a doborât 120 de drone ucrainene într-o singură noapte

Rusia anunță că a doborât 120 de drone ucrainene într-o singură noapte

de Redacția Jurnalul    |    06 Iul 2025   •   23:55
Rusia anunță că a doborât 120 de drone ucrainene într-o singură noapte
Sursa foto: Hepta

Ministerul Apărării de la Moscova a transmis că sistemele antiaeriene au interceptat 120 de drone ucrainene în cursul nopții de sâmbătă spre duminică, fără a raporta pagube materiale.

Majoritatea dronelor au fost doborâte în regiunile rusești de graniță cu Ucraina: 30 în Bryansk, 29 în Kursk și 17 în Belgorod. Alte 18 aparate au fost interceptate în regiunea Oryol, aflată în apropiere de Kursk, o zonă vizată anterior de atacuri ucrainene asupra infrastructurii petroliere, notează  Reuters.

Potrivit autorităților ruse, nu au fost raportate victime sau daune în urma valului de drone. În contextul intensificării atacurilor cu drone lansate de Ucraina, Rusia a implementat măsuri sporite de apărare aeriană în zonele vizate.

Autoritatea rusă de aviație civilă, Rosaviatsia, a anunțat că a ridicat restricțiile temporare impuse pe timpul nopții la mai multe aeroporturi, inclusiv în Moscova, Sankt Petersburg și Kaluga, ca măsură de siguranță.

×
Subiecte în articol: razboi ucraina Rusia