Am petrecut cu vreo cativa ani in urma o vacanta la Cap Aurora. Am ramas cu impresia ca este locul unde nu se intampla nimic si ca e cea mai saraca statiune de pe Litoral. Dar am avut o surpriza-surpriza, mai ceva ca la Andreea Marin la emisiune!
Am plecat cu echipa sa cautam Cap Aurora, dar deja ne gandeam ca nu vom gasi nimic interesant. Din cauza sensurilor unice am trecut de doua ori prin acelasi loc. Am intrebat in stanga si-n dreapta, dar nimeni nu stia unde-i "capul" Aurorei. In fine, am gasit un localnic care ne-a lamurit ca suntem... la fata locului. Care va sa zica eram chiar acolo si nu stiam, asa-i de "mare" statiunea. Ca sa ajungem in zona plajei, am trecut printr-un hotel, cel mai mare din zona. Am traversat holul si am pasit direct in gradina. "Am ajuns in rai", acesta a fost gandul pe care l-am rostit cu totii cu voce tare si-n acelasi timp. Si chiar parca era Edenul: iarba verde, arbusti tunsi frumos, flori de toate culorile de parca poposise curcubeul in gradina. Am aflat ca Aurora se situeaza intre Diamant si Opal. Aici, toate hotelurile au denumiri de pietre pretioase: Safir, Topaz, Onix. Si atmosfera este tot pretioasa, dupa cum aveam sa constatam. Trei golfulete, unul mai frumos ca altul, numai bune de fotografiat. Terase una langa alta, toate cu vedere la mare. Locuri de parcare chiar pe faleza. Sezlonguri si umbrelute. Un parculet pentru copii, dotat cu toate cele necesare: leagan, tobogan, balansoar si, evident, nisip.
"PROPRETY KEEP OUT"
| ||
|