"Aura" improvizatiilor isi iubeste atat de mult romanii, incat a pus bazele unei fundatii culturale pentru a-i ajuta pe tinerii talentati sa reprezinte Romania asa cum se cuvine.
Zi mare pentru Aura Urziceanu, dar si pentru cultura romaneasca! Astazi, incepand cu ora 11:00, la Sala Palatului, regina muzicii jazz are un anunt important de facut: nasterea fundatiei culturale "Aura Urziceanu". "Nu pot sa mai privesc la televizor si sa vad cum arata Romania. Nu este adevarat ceea ce vad. Eu ii cunosc pe romanii mei. Insa, si lumea trebuie sa-i cunoasca asa cum sunt, sa afle cat sunt de talentati si ce potential avem!", ne-a spus Aura. Artista cunoaste foarte multi oameni de afaceri, oameni de cultura de pe toate continentele, pe care ii va aduce sa vada cu ochii lor de ce sunt in stare romanii. "Consider ca-i sfant pamantul pe care m-am nascut. Dar succesul meu in strainatate este foarte important pentru conditia mea de artist. In Occident am invatat legile vietii. Nu sunt trista ca in tara mea nu am acelasi succes ca in strainatate", spunea Aura Urziceanu cu ceva timp in urma. Ei bine, acum ea s-a hotarat ca a venit vremea sa faca ceva mai mult pentru "romanii ei"."M-am trezit pe la trei dimineata, am deschis televizorul si am vazut un reportaj despre Romania. Nu mi-a placut ceea ce am vazut despre tara mea. Lumea nu are o imagine despre ceea ce sunt cu adevarat romanii, cat sunt ei de talentati" - Aura Urziceanu