Ioana Marin (Basescu) si sotul ei, Bodo, sunt mandrii stapani ai unei perechi de caini dintr-o rasa mai rar intalnita in Romania, Akita-inu.
Acum cateva luni, Ioana si Bodo au devenit "parinti" pentru cinci pui, progeniturile perechii de Akita-inu pe care o au de mai mult timp. Cum nu puteau sa-i creasca, pentru ca deja au trei caini adulti, au hotarat sa-i daruiasca unor prieteni care vor avea grija de cei mici: "Mi-a fost greu sa-i dau, dar ne-am gandit la viitori stapani care sa aiba grija de ei", ne-a spus Ioana. Despartirea de pufoasele patrupede a fost insa precedata de o sedinta foto, care are calitatea de a fi fost o lectie pentru fotograful-ucenic Ioana, dar si pe aceea de a umple un album cu amintiri.