Lansarea oficiala a postului Radio3net a fost la 16 noiembrie 2004. De atunci si pana in anul de gratie 2006 a crescut imens, exact ca Fat-Frumos! "A crescut intr-un an cat altii, probabil, intr-o viata. Nu pot sa spun in sapte ani." Aceasta descriere ii apartine lui Motu Pittis, directorul singurului post de radio romanesc pe internet.
Cum se explica o astfel de crestere ca-n povesti?! "Noi n-am venit cu gandirea din FM, am incercat sa intelegem fenomenul IT, sa ne folosim de toate cuceririle din domeniu si de tot ceea ce inseamna internet! Usor-usor, pe langa activitatea noastra principala, emisia in direct, am inceput sa ne ingrijim de ceea ce se numeste «library», un fel de depozit, unde sa sistematizam muzica tanara romaneasca, rockul si folkul, in asa fel incat sa puteti accesa destul de rapid lucruri pe care nu le gasiti in alta parte", ne-a oferit Pittis o fila din realitate."Site-ul nostru cu Mozart a primit Premiul de Excelenta de la IDG PC World... Avem si trimiteri catre alte site-uri cu Mozart. Unul a fost premiat de UNESCO, doar ca n-are insotitoare audio. De vina e comoditatea unor alcatuitori de site-uri care fac gazeta de perete" NEMURITORII
"Am facut si un site cu George Enescu, pentru ca in Romania nu exista. Avem si galeria nemuritorilor: cu Nicu Covaci, Cornel Chiriac... Dar sa nu credeti ca ne multumim doar cu muzica. Vor intra si Marcel Iures, Maia Morgenstern" - Florian Pittis, director Radio3net