Jurnalul.ro Vechiul site Old site Arhiva Jurnalul Arhiva Jurnalul Dakar 2011 / Etapa 9: Gyenes, locul 31! Sainz şi Street, învingătorii zilei!

Dakar 2011 / Etapa 9: Gyenes, locul 31! Sainz şi Street, învingătorii zilei!

11 Ian 2011   •   20:50

Raiderul român Emanuel Gyenes a terminat pe locul 31 în etapa a 9-a a Raliului Dakar 2011 la clasa moto, disputată, marţi, în jurul localităţii Copiapo (Chile), pe o distanţă de 270 km, dintre care 235 km de probe speciale, informează site-ul oficial al competiţiei.

Gyenes a fost cronometrat cu timpul de 3 ore, 31 de minute şi 52 de secunde, la 24 de minute şi 56 de secunde de câştigător, americanul Jonah Street (Yamaha). Pe locul 2 s-a clasat olandezul Frans Verhoeven (BMW) la 3:38 minute, iar pe 3 a sosit francezul David Casteu (Sherco) la 3:40 minute.

Celălalt român din competiţie, Marcel Butuza, care concurează tot pe o motocicletă KTM 690 Rally ca şi Gyenes, a încheiat etapa pe locul 62, cu timpul de 4h 01:28. În clasamentul general, Emanuel Gyenes ocupă locul 21, iar Butuza poziţia a 64-a. Liderul clasei moto se menţine şi după a noua etapă spaniolul Marc Coma (KTM), care se află la 8:14 de câştigătorul de anul trecut, francezul Cyril Despres (KTM).

La clasa auto, victoria de etapă i-a revenit spaniolului Carlos Sainz (Volkswagen), care a obţinut astfel a 5-a victorie în Dakar 2011. "El Matador" a fost urmat la 2:04 de colegul său de la VW, Nasser Al-Attiyah (Qatar), care rămâne lider la 3:18 în faţa ibericului.