Jurnalul.ro Vechiul site Old site Arhiva Jurnalul Arhiva Jurnalul Fără bani în conturi, dar cu respect faţă de suporteri

Fără bani în conturi, dar cu respect faţă de suporteri

de Ovidiu Ciutescu    |    22 Mar 2009   •   00:00
Sursa foto: GSP/

Rulmentul Urban Braşov s-a calificat în semifinalele Cupei EHF, după o dublă victorie în faţa novegiencelor de la Byaasen Trondheim HE. După meciul de la Trondheim, câştigat cu scorul de 31-27, handbalistele braşovence au ameninţat patronatul echipei că nu vor disputa manşa retur dacă nu li se vor vira restanţele financiare pe ultimile opt luni!

Braşovencele, în ciuda problemelor financiare grave, au avut puterea de a se concentra şi au făcut un meci mare, la finele căruia şi-au asigurat biletele pentru faza următoare. Partida a fost echilibrată în general, cu multe ratări de ambele părţi, oaspetele au condus în prima repriză şi la două goluri, 13-11, dar echipa lui Herbert Muller a intrat la pauză în avantaj, cu 14-13. Echilibrul s-a menţinut până prin minutul 45, după care oaspetele au cedat, iar Rulmentul s-a desprins pe tabelă decisiv. Rulmentul a condus cu 24-21 (50), după trei goluri consecutive. Byaasen a marcat apoi din 7 metri, dar Rulmentul a punctat de alte cinci ori, câştigând clar, cu 29-22.

Casetă tehnică

Rulmentul :  Carmen Amariei - 8 goluri, Alexandrina Barbosa - 7 goluri, Ionela Stanca - 7 goluri, Lidija Horvat - 5 goluri, Simona Gogârlă, Simona Vintilă - câte 1 gol.

Byaasen: Marit Malm Frafjord - 5 goluri, Marte Snorroeggen - 4, Inga Berit Svestad 4, Ida Alstad 3, Vigdis Haarsaker 2, Camilla Herrem 2, Mari Molid 2.