3 FEBRUARIE 2005
AJUTATI SALVARILE!. Ministerul Sanatatii face apel catre toate dispeceratele de la drumuri nationale si judetene si autoritatile locale competente sa puna la dispozitie utilaje de deszapezire cu prioritate pentru ambulante. Intrucat prognozele meteorologice sunt nefavorabile, ambulantele nu pot ajunge la urgentele medicale. Directia de Sanatate Publica a Municipiului Bucuresti a semnalat Prefecturii ca, din cauza caderilor masive de zapada, accesul in Spitalul Clinic Universitar, Spitalul Clinic de Bolnavi Cronici si Geriatrie Sf. Luca, Spitalul Clinic Sf. Ioan si Spitalul Clinic Dr. Victor Babes a fost impiedicat.
TUMOARE. Un barbat din localitatea nemteana Tibucani, care avea o tumoare pe creier de dimensiuni foarte mari, a fost operat de medicii de la Spitalul de Neurochirurgie din Iasi. Ei spun ca tumoarea ii invadase aproape un sfert din creier. "A ajuns la o dimensiune cu diametrul de 9 cm si o greutate postoperatorie de aproximativ 300 de grame. Sunt o greutate si un volum mai putin intalnite chiar si in literatura de specialitate", a declarat dr. Dan Dobrin, neurochirurgul care a efectuat interventia.