Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Dinamo evită ruşinea. “Câinii” s-au calificat chinuit în optimile Cupei României

de Mihai Igirosanu    |    25 Sep 2014   •   20:35
Sursa foto: SORIN LUPSA / AGERPRES FOTO

Fortuna Poiana Câmpina a fost destul de aproape să producă cea mai mare surpriză a 16-imilor Cupei României. Divizionara secundă a împins-o pe Dinamo până în prelungirile confruntării care s-a desfăşurat pe stadionului Petrolul din Ploieşti. Trupa din Ştefan cel Mare n-a fost în stare să obţină decât o remiză, 2-2, în cele 90 de minute regulamentare ale partidei cu câmpinenii. În prelungiri, “câinii” s-au impus cu 5-2, pe fondul căderii totale a micuţei echipe prahovene. Totuşi, succesul neconvingător din Cupă nu le-a prea afectat moralul jucătorilor pregătiţi de Flavius Stoican. “După primirea golului am început să apăsăm pedala de acceleraţie, ne-am creat ocazii şi am marcat. Important este că am dus partida fizic foarte bine. Nu contează cine marchează, important este să câştigăm”, a spus atacantul Dorin Rotariu. Căpitan al echipei în partida de miercuri seară, mijlocaşul Valentin Lazăr are planuri mari: “Cei de la Poiana au o echipă bună de Liga 2. Important este că ne-am calificat. Am foarte mulţi prieteni la Ploieşti care au venit să mă susţină. Ne-am trezit după ce am luat gol. Roti a făcut un meci mare, Kamil a fost accidentat şi a revenit cu gol. Îmi doresc să câştig un trofeu cu Dinamo, Cupa României, Cupa Ligii sau campionatul”. În celelalte partide disputate miercuri s-au înregistrat următoarele rezultate: Viitorul Axintele – CFR Cluj 0-2, Chindia Târgovişte – FC Braşov 1-3, Unirea Jucu – Petrolul 0-3 şi SC Bacău – Ceahlăul 1-5 după prelungiri.